Zobacz więcej:

Pro tip:

Nie musicie zapamiętywać nazwy “światła retro” - wystarczy, że zapytacie swojego DJ/zespół o możliwość jednolitego, ciepłego oświetlenia. Białe, neutralne oświetlenie też dobrze wpłynie na Wasze zdjęcia z parkietu, więc to zawsze jakaś alternatywa gdyby dla przykładu Wasz wymarzony usługodawca nie posiadał lamp retro. Zanim podpiszecie umowę, ustalcie z DJ/zespołem warunki oświetlenia - poproście go aby np: do momentu obecności fotografa nie używał kolorowych świateł ze względu na walory estetyczne.

CZYM JEST DOBRE OŚWIETLENIE?

W potocznym nazewnictwie mówi się o tzw. światłach retro. I choć na myśl mogą przywoływać szalone lata 80 to nic bardziej mylnego. Światło retro to najprościej rzecz ujmując jednolite, ciepłe oświetlenie w kolorze zbliżonym do promieni zachodzącego słońca. Dzięki swojej jednolitości, tworzy piękną, klimatyczną poświatę i magiczne światłocienie. Ciepłe światło podbija atmosferę parkietu ale też świetnie wpływa na koloryt skóry i ubrań. Potrafi też świetnie oddać estetykę miejsca w którym robicie wesele. Dzięki takiemu oświetleniu Wasze zdjęcia z parkietu wyglądają po prostu naturalnie a zarazem bardzo filmowo.

PONIŻEJ PRZYKŁADY DOBREGO OŚWIETLENIA:

Co Wam daje dobre oświetlenie parkietu?:

 • piękny, spójny reportaż 

 • klimatyczne, wręcz filmowe zdjęcia z parkietu 

 • Wasza skóra i ubrania wyglądają naturalnie 

 • dobre oświetlenie zawsze podbija i oddaje estetykę miejsca w którym robicie wesele 

 • magiczne światłocienie i piękną poświatę, która daje nam duże pole do popisu w kwestii fotografowania 

 • osoby, które np: cierpią na światłowstręt lub inne choroby powodujące problemy z odbieraniem mocnego światła będą dobrze się bawić na Waszym weselu i na pewno Wam za to podziękują ;)

 • Wasz fotograf ślubny będzie szczęśliwy!

DJ-e ze zdjęć którzy posiadają takie piękne oświetlenie i z którymi miałam przyjemność pracować to:

Gramy Imprezy - Hubert Krajewski

GoldenShow by Wojtal

Anna Panter Get Light

Kochani, pamiętajcie, że fotografia to przede wszystkim gra światłem. Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach - a wierzę, że tak! musicie wiedzieć, że kluczem do pięknych zdjęć z parkietu jest dobre oświetlenie. Wielokrotnie by ratować zdjęcia z wesel moich Par musiałam interweniować i prosić DJ/zespół o zmianę oświetlenia - bywało, że spotykałam się z odmową lub fochami ze strony tychże usługodawców. Dlatego tak ważna jest WASZA komunikacja z nimi przed podpisaniem umowy - zaznaczcie jasno jakiego światła oczekujecie. Wasz fotograf będzie Wam za to bardzo wdzięczny! :)

Konsekwencją złego oświetlenia jest:

 • zafarby na twarzach i strojach np: niebieskie lub zielone, których nie ma szans usunąć w żadnym programie 

 • ogromna niespójność zdjęć z parkietu - jedne są czerwone, drugie fioletowe, trzecie w jeszcze innym odcieniu 

 • jeśli DJ/zespół używa latających “kształtów” np: w gwiazdki czy serduszka to takowe również pojawiają się na twarzach gości i ich strojach, co źle wygląda na zdjęciach

 • UWAGA NA LASER: laser nie tylko może mieć opłakane konsekwencje dla mnie jako fotografa - może on bowiem uszkodzić matrycę ale także dla Waszego wzroku. 

 • mocno migające stroboskopy - użyte w niektórych momentach wesela dodają fajnego efektu ale pamiętajmy, że wesele to nie zabawa w klubie. Dobrze byłoby ustalić z DJ/zespołem natężenie ich użycia.

 • brak klimatycznych, estetycznych zdjęć z parkietu, które pięknie dopełniłyby Wasz reportaż

Ze względu na to, że nie chcę sprawić przykrości żadnej mojej Parze, nie będę wstawiać tu przykładów złego oświetlenia - niemniej jestem pewna, że wiecie o jakie mi chodzi :)

CZYM JEST ZŁE OŚWIETLENIE?

Kolorowe światełka, migające stroboskopy, lasery, różnego rodzaju wymyślne kształty, mieniące się kropeczki - skąd to znacie? Zapewne z niektórych wesel i zabaw ale też z dyskotek z poprzednich dekad. Być może brzmi zachęcająco i różnorodnie ale uwierzcie mi - na zdjęciach nie wygląda to dobrze a wręcz kiczowato.

Światło na weselu to klucz do dobrych zdjęć. Zaskoczeni? Być może - bo wybierając DJ’a lub zespół na wesele, rzadko kiedy priorytetem jest właśnie oświetlenie. Jednakże to właśnie światło ma kluczowe znaczenie jak będą wyglądały Wasze zdjęcia z parkietu. Mogą wyglądać bosko i niezwykle klimatycznie, a mogą wyglądać jak tandetna dyskoteka z lat 90. Tu wszystko leży w Waszych rękach - wybierzcie usługodawcę, który zapewni Wam godne i piękne oświetlenie.

 

W branży ślubnej od kilku lat coraz więcej mówi się o tym jak kluczowe jest oświetleniu parkietu na weselu - jest to jednak wciąż duży problem ponieważ większość Par nie ma pojęcia jakie światła ma ich DJ bądź zespół. Zwyczajnie o to nie pytają - i to nie Wasza wina bo zapewne nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo oświetlenie wpływa na walory estetyczne Waszych zdjęć. Jak więc odróżnić czym jest dobre a czym złe oświetlenie i o co zapytać DJ/zespół zanim podpiszecie umowę?

08 marca 2023

Dlaczego dobre oświetlenie na weselu jest tak ważne