Zobacz więcej:

W sesji wzięła udział niesamowita ekipa zdolnych osób i usługodawców, których polecam całym sercem moim Parom Młodym!

miejsce: Restauracja Ukryte Rzeki

organizacja: Ola Koźlik Weddings

modele: Yulia x Ivan

obłędne suknie ślubne od: Laurelle Fashion

garnitur: Pawo

biżuteria: Cudne Wianki

włosy x mua: Katarzyna Cynkier Make Up

dekoracje: BURZA Dekor

papeteria: Sundazed Stationery

video: Wow Weddings

JAKOŚĆ, NIE ILOŚĆ

Kameralne wesele ma dużo plusów a jednym z nich jest… cena. Dlatego skoro oszczędzamy na liczbie gości, warto zainwestować w jakość. Wybierzcie klimatyczne miejsce, w którym Wy i Wasi goście poczujecie się dobrze, ale też takie w którym podają wysoko jakościowe jedzenie i alkohole. Dobierzcie usługodawców, których jakość usług naprawdę cenicie. Jeśli zakochacie się w jakichś stylizacjach ślubnych… spełnijcie to marzenie. To w końcu Wasz dzień, jedyny taki w życiu, a przynajmniej taki powinien być ;). Warto zadbać o to, by był wykonany w jak najlepszym stylu. Jeśli nie macie do tego głowy, mieszkacie za granicą lub po prostu brak Wam pomysłów jak stworzyć kameralne wesele - zawsze warto zgłosić się do wedding plannerki, która pomoże Wam nie tylko w kwestiach logistycznych, organizacyjnych, ale też estetycznych oraz poleci najlepszych usługodawców.

 

Uściski, Julia

FOTOGRAF NA KAMERALNYM WESELU: TAK CZY NIE?

Jest tylko jedna właściwa odpowiedź: TAK! Każda ważna chwila Waszego życia jest warta uwiecznienia, tym bardziej taki moment jak ślub. Nieważne czy wesele jest małe czy duże - zaufaj mi - fotograf, zaraz po sali, jest najważniejszym punktem, w który musisz zainwestować. I tej inwestycji nie powinniście się bać - w końcu z całego wesela, poza wspomnieniami, to właśnie zdjęcia zostaną z Wami na zawsze. 

 

A CO Z MUZYKĄ?

Sporo kameralnych wesel odbywa się bez części tanecznej, ale jeśli należycie do tej grupy osób wyjątkowo rozrywkowych - zapytajcie koniecznie obiekt, w którym chcecie zrobić mniejsze wesele o możliwość udostępnienia dodatkowej sali dla DJ/zespołu, bądź wyodrębnienia potrzebnej do tego przestrzeni. Jeśli nie będzie takiej możliwości, zawsze warto zaopatrzyć się w dobry głośnik lub zapytać dane miejsce o jego wypożyczenie i puszczać muzykę jaką kochamy.

DEKORACJE - TOTALNY MUST HAVE!

Mogłoby się wydawać, że skoro wesele jest kameralne, to może nie ma sensu inwestować w dekoracje… nic bardziej mylnego. To właśnie przy tego rodzaju weselu dekoracje rozbłysną i wybrzmią najbardziej - nie przyćmi ich tłum gości ani weselny zgiełk. Co więcej, dekoracje przy małym weselu dają ogromne możliwości personalizacji. Robiąc kameralne przyjęcie, zapraszacie gości do swojego małego świata - niech dekoracje będą jego odwzorowaniem. Macie w sobie odrobinę szaleństwa? Zainwestujcie w piękne, kolorowe kwiaty! Lubicie klasykę? Postawcie na biel lub pastele. A może jesteście miłośnikami kina lub książek? Niech ten motyw będzie motywem przewodnim Waszego wesela.

Pamiętajcie też o pięknej papeterii - czy to przed weselem w formie zaproszeń czy też w formie winietek na stole, która zawsze jest doskonały dopełnieniem ślubnych dekoracji.

SUKNIA ŚLUBNA - SZALEĆ CZY NIE?

Czasy w których uważało się, że “biała suknia ślubna jest tylko do Kościoła” już dawno minęły. Moje piękne PM, szaleją z sukniami, nieważne czy biorą duży czy mały ślub. Dlatego nawet jeśli Wasze wesele nie będzie imprezą na ponad stu gości, zainwestuj w suknię, w której będziesz czuć się wyjątkowo. Czy będzie to tiulowa wróżka czy też prosty, minimalistyczny krój - nieważne! Kameralne wesele daje pole do popisu w kwestii pokazania swojej indywidualności - niech suknia będzie odwzorowaniem tego, jaka jesteś. Nie zapomnij też o biżuterii, która będzie wisienką na torcie Twojej ślubnej stylizacji, a także pięknym make-upie i włosach.

GDZIE ZORGANIZOWAĆ KAMERALNE WESELE?

Można by rzec, że łatwiej jest zorganizować kameralne wesele niż duże. Fakt, faktem, większość typowo ślubnych obiektów Wam odpadnie - często są tam limity w postaci “minimalnej liczby gości”, która wynosi 50 lub nawet więcej. Minimalne wymogi odnoszą się często do danego dnia w tygodniu - przykładowo będziecie mogli zrobić kameralne wesele w czwartek, ale nie w sobotę. Do dyspozycji za to otwiera Wam się mnóstwo innych, fantastycznych miejsc, takich jak hotele czy restauracje, a nawet muzea lub inne zabytkowe miejsca, o których nawet byście nie pomyśleli. Sesja, która zdobi ten artykuł została wykonana w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, która jest idealnym miejscem na kameralne wesele w industrialnym stylu.

Co do ślubnych sal - jeśli jest miejsce, które wyjątkowo Was urzekło, ale wiecie, że jest w nim limit osób, który znacznie przewyższa Waszą liczbę gości, zapytajcie o możliwość wesela “pod chmurką”, wypożyczenie namiotu lub skorzystania z innej części obiektu np. części restauracyjnej lub hotelowej. Coraz więcej ślubnych sal dostosowuje się do Par chcących kameralne wesele także nie zapomnijcie zapytać o takie opcje!

KOGO ZAPROSIĆ NA KAMERALNE WESELE?

To zapewne pytanie nad którym głowi się większość Par Młodych chcących zorganizować małe wesele. Dylematy typu “jak nie sprawić przykrości…”, “jak wytłumaczyć…”, “jak delikatnie przekazać…” są na porządku dziennym. Wyjść jest kilka, ale tylko jedna zasada, brzmi ona - zero wymówek.

  1. TYLKO RODZINA - to chyba najpopularniejsza zasada Par Młodych, którą znam z doświadczenia. Kameralne wesela, które miałam okazję fotografować zazwyczaj były imprezą tylko dla rodziny - z małymi wyjątkami w postaci świadków, którymi byli np. najlepsi przyjaciele. Tu nie ma miejsca na wymówki w postaci “a może zaprosimy jeszcze koleżankę X, z którą pracuję? jesteśmy tak blisko!”. Pamiętajmy, aby wytłumaczyć bliskim znajomym, że impreza jest typowo rodzinna - nikt nie powinien mieć z tym problemu. Zawsze możemy przecież zaprosić znajomych na sam ślub albo zrobić małą imprezę już po.

  2. TYLKO ZNAJOMI - my Polacy cenimy sobie więzi rodzinne, ale coraz częściej to właśnie nasi przyjaciele stają się naszą rodziną. Z różnych względów życiowych - nierzadko niezależnych od nas - rodzina jest dla nas kimś bardziej obcym niż nasi znajomi. Dodatkowo spędzanie ważnych świąt z przyjaciółmi staje się coraz bardziej popularne. Na weselu tylko dla znajomych proporcje są odwrócone - to przyjaciele pełnią funkcję gości głównych, a rodzina - w postaci np. tylko rodziców lub rodzeństwa jest jedynie dopełnieniem. Takie kameralne wesela dla znajomych mają często o wiele luźniejszy charakter. Jak się z tego wytłumaczyć? Normalnie. Powiedzcie rodzinie, że chcecie zrobić ślubną, luźną imprezę dla przyjaciół we własnym gronie, na swoich zasadach.

  3. TYLKO MY I ŚWIADKOWIE - kameralne wesela, to także wesela nie przekraczające liczby… 4 osób. Czyli Wy, świadkowie… no dobra i ja - czyli Wasz fotograf! Jest to ciekawa opcja dla introwertyków, którzy cenią sobie dużą intymność, ale też romantyków - w końcu ślub tylko we dwójkę jest iście filmowym pomysłem!

  4. PÓŁ NA PÓŁ - chyba najtrudniejsza z opcji, bo zawsze jest tak, że na weselach albo przeważają znajomi albo rodzina. Jeśli jednak nie macie ani dużej rodziny, ani potężnej grupy znajomych, może uda Wam się zachować ten idealny, złoty środek!

CZYM JEST KAMERALNE WESELE?

Każdy z nas ma swoje własne, subiektywne spojrzenie na kameralność. Jedne źródła podają, że kameralne wesele to takie do 70 gości, inne, że do 50, jeszcze inne - do 20. W moim jednak odczuciu kameralne przyjęcia weselne to przyjęcia, które charakteryzują się naprawdę małą liczbą gości, w skład których wchodzą tylko ci najbliżsi z najbliższych. Niekoniecznie osoby powiązane z nami więzami krwi, ale po prostu ci tak bliscy naszemu sercu. W mojej opinii pod hasłem “kameralność” kryje się więc impreza na maksymalnie 20-30 osób i właśnie przy tych liczbach będziemy oscylować.

Rok 2020 zweryfikował wszystko. Nie tylko sprowadził naszą pracę z wielkich biur do domowych kątów, ale wpłynął też na branżę ślubną w niewyobrażalny sposób. Jaki? Organizacja wesel przez długi czas stała pod znakiem zapytania, bowiem nie tylko całkowity ich zakaz spędzał sen z powiek Parom Młodym 2020, ale także ograniczenia w liczbie gości, które ciągnęły się aż do 2021 roku. Nagle z ponad 100 zaplanowanych gości trzeba było wybrać tylko 20, z którymi chce się spędzić ten jedyny, wyjątkowy dzień w życiu. Dla niektórych była to na pewno niezła lekcja asertywności - jak wytłumaczyć cioci, którą widzimy raz na 5 lat, że obecność naszej najlepszej przyjaciółki jest dla nas ważniejsza? Jak przekazać krewnym, że niestety, ale ich pociechy muszą zostać w domu? Albo co najgorsze - jak powiedzieć najbliższym, że bierzemy ślub tylko we dwoje, bo to jedyne właściwe wyjście z tej sytuacji?

 

Choć nie obyło się bez stresów i łez, to stare powiedzenie “nie ma tego złego…” i w tym przypadku wyszło na dobre. Wydarzenia z 2020 roku zmieniły świat na zawsze - zmieniła się też branża ślubna i podejście wielu przyszłych Par Młodych. Okazało się bowiem, że kameralne wesela mogą być tak samo szalone, piękne i magiczne, jak zabawy na ponad setkę gości. Co więcej, mają one jedną ważną zaletę - intymność. 

Mniej znaczy więcej - to zdanie klucz, które będzie się przewijało przez branżę ślubną jeszcze wiele sezonów. Mówimy dość przepychowi i gościom, których zapraszamy na wesele “bo wypada”. Zielone światło dostają za to minimalizm, jakość i ludzie, których naprawdę kochamy.

14 marca 2023

Trendy ślubne: kameralne wesela